Dary Lasu
W Szczecinku odbyła się impreza propagująca wartość przyrodniczą i historyczną lasów. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie prowadziła podczas niej swoje stoisko edukacyjne.
Dla wielu las to po prostu miejsce gdzie powstaje drewno – jeden z najważniejszych surowców naturalnych, wykorzystywanych przez człowieka. Dla innych źródło pozyskiwania owoców lub runa leśnego. Ale lasy to nie tylko wartość gospodarcza, która jest stosunkowo łatwa do zmierzenia. To również funkcja pozasurowcowa, która takim szacunkom zręcznie się wymyka i sprawia, że las jako element środowiska przyrodniczego i kulturowego można uznać za wartość samoistną.
Właśnie takie pogłębione spojrzenie na tę składową naszego otoczenia mogli sobie wyrobić uczestnicy i goście imprezy plenerowej pod hasłem „Dary Lasu”, która odbyła się 30 września br. na placu koncertowym OSiR (osiedle Zachód) w Szczecinku. Jej organizatorem była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku, a wśród partnerów liczne instytucje i firmy, m.in.: Urząd Miasta Szczecinek, Starostwo Powiatowe w Szczecinku oraz firma Kronospan.
Impreza kładła nacisk na wartość przyrodniczą i historyczną terenów leśnych oraz ich potencjał z punktu widzenia działalności człowieka. Stoiska uczestników zorganizowane były według kategorii, obejmujących aspekty handlowe wykorzystania terenów leśnych (strefa wystawców), edukację leśną – kładącą nacisk również na pozaprodukcyjną funkcję lasów, a także lasy w kontekście wydarzeń historycznych na Pomorzu, zwłaszcza w odniesieniu do okresu II Wojny Światowej.
Oprócz atrakcji i treści prezentowanych na stoiskach poszczególnych wystawców, zorganizowano m.in. prezentacje ciężkiego sprzętu, pokazy Mistrzów Polski drwali, sokolnika, psów myśliwskich oraz pokaz jazdy ułanów w wykonaniu miejscowej grupy rekonstrukcyjnej. Wielu wrażeń obserwatorom dostarczyła demonstracja możliwości samolotu gaśniczego PZL M18 Dromader wraz z symulacją akcji gaśniczej. Zorganizowano również bogatą oprawę muzyczną, obejmującą występy wykonawców na żywo.
Stoisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie znajdowało się w strefie edukacyjnej. Dzięki przygotowanej ekspozycji, obejmującej m.in. okazy gatunków flory i fauny województwa zachodniopomorskiego oraz materiały o charakterze edukacyjno-informacyjnym oraz konkursom wiedzy ogólnoprzyrodniczej, goście stoiska mogli poszerzyć i sprawdzić swoją wiedzę o zasobach przyrodniczych regionu.
Najmłodsi odwiedzający stoisko RDOŚ w Szczecinie mieli okazję sprawdzić się w zadaniach rysunkowych i interaktywnych ćwiczeniach manualnych. Najbardziej zaangażowani uczestnicy strefy otrzymali dyplomy z wyrazami uznania za świadomą postawę ekologiczną oraz wiedzę o środowisku naturalnym, a także nagrody.