Ratowanie gniazda bociana czarnego
Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie zgłosiło się po pomoc nadleśnictwo Resko alarmując, że runęło drzewo na którym znajdowało się gniazdo zasiedlane w ubiegłym roku przez bociany czarne. Wspólnie zorganizowana akcja ratunkowa pozwoliła na zainstalowanie nowej specjalnej platformy gniazdowej na sąsiednim drzewie. Bociany mogą przylatywać, mieszkanie czeka.
Wraz z pierwszymi oznakami wiosny do Polski powracają wędrowne ptaki. Kamery zarejestrowały już pierwsze krążące w nadleśnictwie Kliniska (województwo zachodniopomorskie) hajstry, czyli bociany czarne Ciocionia nigra. Jest to cenny, ściśle chroniony gatunek, w przeciwieństwie do białych boćków mniej znany. Dziś to rzadki ptak lęgowy żyjący z dala od ludzkich osiedli w lasach liściastych i mieszanych, gdzie są małe prześwietlenia, na podmokłych łąkach, stawach i trzęsawiskach. Bocian czarny zakłada gniazdo w koronach drzew liściastych lub iglastych, a w górach także na skałach. Jest nielicznym ptakiem lęgowym – polską populację szacuje się na ok. 1500-2300 sztuk . Jego obecności sprzyjają bobry, dzięki którym na terenach leśnych powstają płytkie rozlewiska. Bociany czarne unikają ludzi, są ostrożne, czujne i spostrzegawcze, mają doskonały wzrok. Nigdy nie klekoczą, rzadko się odzywają wydając odgłos w rodzaju: "ch-ch-chli" lub "faja". Porozumiewają się ze sobą gestami. Ciągle jeszcze nie poznano w pełni ich biologii i ekologii.
Gniazdo w nadleśnictwie Resko było zasiedlane ostatnio w ubiegłym roku. Wiejące w tym roku wyjątkowo silne wiatry złamały drzewo z bocianim mieszkaniem. Sytuację zauważono w porę, nim jego mieszkańcy wrócili z zimowiska w południowej lub wschodniej Afryce bądź w południowej Azji, na sezon lęgowy do Polski.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie posiada specjalne platformy z gniazdem dla bociana, gotowe do umieszczenia na drzewie lub słupie - w zależności od tego jaki bocian ma je zamieszkać. Wystarczy, że bociany je urządzą po swojemu i już jest doskonałym miejscem do lęgu i wychowywania młodych. Wokół gniazd bociana czarnego tworzy się specjalne strefy ochronne. W województwie zachodniopomorskim istnieje 66 takich właśnie stref.
Gniazdo spod Reska zostało bardzo szybko zamontowane dzięki pomocy przedstawicieli Komitetu Ochrony Orłów. Zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia ptaki wracają, co widać na wspomnianych wcześniej nagraniach z Klinisk. Liczymy na to, że powracające właśnie bociany czarne zasiedlą zainstalowane gniazdo i doczekają się potomstwa.
Na załączonych zdjęciach akcja ratunkowa Komitetu Ochrony Orłów.
Fot.: Cezary Korkosz