Wędrujące ptaki
Rozpoczęły się przeloty jesienne. W rezerwacie przyrody Świdwie można obserwować wędrujące ptaki.
Mimo że szczyt wędrówek jeszcze przed nami, można już zauważyć niewielkie stadka wędrownych gęsi odpoczywające na jeziorze. Podczas szczytu przelotów, przypadającego na listopad, będzie można obserwować nawet czterotysięczne stada podrywające się o świcie z jeziora Świdwie po noclegowisku. Takie liczebności były notowane już przez „Szeryfa” Jerzego Noskiewicza - założyciela i pierwszego kierownika Szczecińskiej Stacji Ornitologicznej Świdwie oraz rezerwatu Jezioro Świdwie. Te notowania nie spadają do dziś. Można uznać, że liczebność wędrujących gęsi, pomimo corocznych fluktuacji, w ciągu ostatnich dziesięcioleci utrzymuje się na stałym poziomie.
Na Świdwiu podglądamy też stałych bywalców, takich jak krzyżówki, krakwy, perkozy dwuczube, czaple białe i siwe, łyski, kokoszki wodne oraz przepiękne wąsatki i zimorodki. Na skoszonych w tym roku łąkach pojawiają się ptaki drapieżne. Szczególnie licznie występują w rezerwacie bieliki, myszołowy i pustułki, ale także, kanie rude, które jeszcze nie odleciały. Wyjątkowym i częstym gościem jest młody sokół wędrowny.
W rezerwacie Świdwie występują przede wszystkim gatunki wodno - błotne: żurawie, błotniaki - stawowy i łąkowy, strumieniówki, chruściele (w tym derkacze), gęsi – zbożowa, gęgawa, białoczelna, bataliony, wiele innych. Łącznie w okresie lęgowym przebywa tu ponad 160 gatunków ptaków.
Świdwie jest również ważnym żerowiskiem i miejscem odpoczynku dziesiątek tysięcy ptaków na trasie ich wędrówek pomiędzy północną Skandynawią, a basenem Morza Śródziemnego.
Na filmie poniżej stadko około 23 gęsi, sfilmowane 10 października 2016 r. za pomocą kamer monitoringowych.
Fot.: Cezary Korkosz