Jak „oswoić” wilka?
Wilk powoli staje się nieodłącznym elementem zachodniopomorskiego krajobrazu. Jak sprawić aby w świadomości społeczeństwa dojrzewało zrównoważone spojrzenie na ten gatunek?
Odpowiedzi na to pytanie mieszkańcom gminy Ińsko udzielili edukatorzy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Inicjatorem spotkania był Burmistrz Ińska, który zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z prośbą o zorganizowanie prelekcji. Związane to było z coraz częstszym pojawianiem się wilka w regionie oraz rosnącym zaniepokojeniem mieszkańców gminy i niewystarczającą wiedzą o tym zwierzęciu.
Zorganizowane wspólnie spotkanie miało charakter otwarty, a zaproszeni zostali m.in. sołtysi, członkowie rad sołeckich, kadra pedagogiczna Zespołu Szkół w Ińsku oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy Ińsko. Podczas spotkania pracownicy RDOŚ przedstawili biologię wilka, jego występowanie w regionie, sposoby ochrony i zabezpieczenia zwierząt domowych, gospodarskich oraz hodowli. Zostały także omówione zasady zgłoszeń oraz wypłat odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową.
Podczas spotkania rozpowszechniano materiały poświęcone temu gatunkowi: ulotki wydane w ramach projektu "Bliżej Natury – Tropem wilka i żubra" oraz pakiety edukacyjne "Z życia żubra, wilka i bobra" wydane w ramach realizacji projektu "Doposażenie bazy edukacyjnej RDOŚ w Szczecinie" dofinansowanego przez NFOŚiGW.
W najbliższych planach regionalnej dyrekcji jest również wsparcie gminy Ińsko w kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat wilka, adresowanej do mieszkańców i przyjezdnych. Odbędą się również podobne spotkania, skierowane do uczniów ińskich szkół.
Wilk występuje w województwie zachodniopomorskim od dziesięcioleci i wciąż zyskuje na znaczeniu. Jako duży drapieżnik od zawsze wywoływał w ludziach skrajne emocje, z reguły o negatywnym znaczeniu. Warto nieustająco prowadzić działania edukacyjne, uświadamiające społeczeństwu ile jest prawdy w pogłoskach na temat wilków.