Ochrona gatunkowa wilka
Szkolenie, które odbyło się 14 lutego 2019 r. w Barwicach, zostało zorganizowane w odpowiedzi na potrzeby gminy. Mieszkańcy Barwic i okolicy czuli się zaniepokojeni obecnością wilków w regionie gdzie często są one ostatnio widywane.
W szkoleniu uczestniczyli mieszkańcy oraz radni gminy, rolnicy, przedstawiciele kół łowieckich, przedstawiciele Lasów Państwowych, w tym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku i Nadleśnictwa Połczyn, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku, Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz przedstawiciel Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.
Podczas szkolenia przedstawiono najważniejsze informacje z zakresu biologii wilka, aspekty prawne dotyczące ochrony tego gatunku, a także zagadnienia związane z interakcjami człowiek – wilk. Przedstawiono metody zabezpieczania hodowli oraz informacje na temat odszkodowań.
Podstawą prawną do ich wypłaty, a także do podejmowania takich czynności jak oględziny miejsca wystąpienia szkody, szacowania jej wartości, jest art. 126 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz przepisy wykonawcze tj. rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową.
Wszelkie przypadki pojawienia się wilków na terenach administracyjnych miast i wsi, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien podjąć adekwatne do zagrożenia działania w porozumieniu z regionalną dyrekcją ochrony środowiska. Obowiązek ten wynika z zapisów art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zgodnie z którym do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym sprawy związane z utrzymaniem porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.
Pod koniec ubiegłego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie nawiązała współpracę z gminami z terenu województwa zachodnio-pomorskiego, w celu usprawnienia wymiany informacji i reagowania w sytuacjach kryzysowych związanych z działaniami tego gatunku.