Włócznia obrzędowa sprzed 9 tysięcy lat
Podczas prac wykopaliskowych w 2016 r. na znanym stanowisku epoki kamienia w Bolkowie nad jeziorem Świdwie znaleziony został unikalny przedmiot drewniany pokryty bogatym ornamentem rytym. Wystąpił w gytii na głębokości około 1,2 metra od powierzchni pod grubą warstwą torfu.
Jest to jedyne tego typu znalezisko w Europie. Kształtem przypomina wydłużone pióra wiosła. Jednak szczegółowe badania wykazały, że mamy do czynienia z włócznią. Zachowany fragment ma długość około 40 cm i szerokość 8,5 cm. Według wstępnej analizy wykonany został z drewna jesionu. Na zewnętrznej, lekko wypukłej stronie występuje bogate zdobnictwo złożone z przeplatających się wątków geometyrycznych, zoomorficznych i antropomorficznych. Sama budowa oraz zdobnictwo jednoznacznie świadczą o tym, że włócznia ma charakter obrzędowy, związany z wierzeniami ludów mezolitycznych zamieszkujących w okresie preborealnym położone nad jeziorem osady i obozowiska łowieckie. Jest wysoce prawdopodobne, że okaz należy do zespołu osadniczego badanego i opisanego już wcześniej jako „sanktuarium szamańskie”, datowanego na okres 9400-9000 lat BP. O tym rozstrzygnie jednak dopiero analiza radiowęglowa.
Badania wykopaliskowe prowadził prof. Tadeusz Galiński z ramienia Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Fot.: Autor: Tomasz Przywecki (Praca własna) [CC BY 3.0], Wikimedia Commons