Światowy Dzień Mokradeł – 2 lutego 2021 r.
Dla wielu osób skojarzenia ze słowami „bagno” czy „mokradło” wciąż są raczej negatywne. Niektórzy uważają wręcz, że jako tereny niedostępne i „nieużytki” wymagają one „uporządkowania”. Nic bardziej mylnego – w rzeczywistości stanowią one lokalne ostoje bioróżnorodności. A zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania i sposobów ochrony jest niezbędne dla zachowania szerokiego wachlarza gatunków roślin i zwierząt w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Ochrona mokradeł ma również bardziej praktyczny dla człowieka wymiar. W obliczu coraz częściej podnoszonej kwestii zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi oraz zbliżającego się wielkimi krokami kryzysu hydrologicznego, dbałość o zachowanie terenów podmokłych w dobrym stanie wydaje się obecnie konieczna dla utrzymania dobrych warunków życia dla nas samych i dla kolejnych pokoleń.
Z tych właśnie powodów w roku 1997 ustanowiono Światowy Dzień Mokradeł, przyjmując datę rocznicy podpisania Konwencji w Ramsarze, którą ratyfikowano 2 lutego 1971 r. W roku 2021 przypada okrągła, 50. rocznica zawarcia tego porozumienia, którego celem jest zachowanie, ochrona i utrzymanie w stanie niezmienionym około 40 różnorodnych typów takich siedlisk.
Postanowienia Konwencji Ramsarskiej realizowane są w ponad 170 krajach poprzez wyznaczanie obszarów spełniających jej kryteria, wdrożenie planowania na rzecz zachowania tych obszarów, racjonalne korzystanie z terenów podmokłych oraz współpracę międzynarodową. Polska jest sygnatariuszem od 22 marca 1978 r. Za wdrażanie zapisów Konwencji odpowiada Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a na listę tzw. obszarów ramsarskich jest w Polsce wpisano dotychczas 19 obiektów. W województwie zachodniopomorskim taki status uzyskał rezerwat przyrody Świdwie – wodny rezerwat faunistyczny o powierzchni 904 ha, położony w powiecie polickim.
Przy tej okazji zachęcamy do pogłębienia wiedzy na temat tego ważnego składnika ekosystemu, w którym żyjemy. Ochrona i zachowanie obszarów wodno-błotnych staje się obecnie zagadnieniem coraz bardziej istotnym, zwłaszcza w obliczu szybko zachodzących zmian klimatycznych i hydrologicznych, obserwowanych również w naszym kraju.
Poniżej znajdują się linki do materiałów informacyjno-promocyjnych tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł (w formatach JPG oraz PDF):
1. Na stronie głównej GDOŚ: http://www.gdos.gov.pl/
2. W aktualnościach na stronie ochrona przyrody: http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/
3. W zakładce publikacje i materiały promocyjne: http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/publikacje-i-materialy-promocyjne
Natomiast globalną mapę wydarzeń związanych z obchodami Światowego Dnia Mokradeł można znaleźć pod adresem: https://www.worldwetlandsday.org/events.
Łukasz Limarowski.