Światowy Dzień Środowiska - Dni Otwarte Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie
World Environment Day – WED został ustanowiony przez ONZ 1972 roku. Honoruje go 100 krajów, przypominając hasła dotyczące zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego nas świata. W tym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie przyłączyła się do obchodów. W poniedziałek 5 czerwca od godz. 11.00 do godziny 13.00 w siedzibie Regionalnej Dyrekcji przy ul. Firlika 20 w Szczecinie oraz w siedzibie Wydziału Spraw Terenowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przy ul. Mickiewicza 26 w Koszalinie, zapraszamy na Dni Otwarte. Zainteresowani mogą uzyskać tu informacje dotyczące prawodawstwa w dziedzinie ochrony przyrody, obszarów chronionych, obszarów Natura 2000. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska będą informowali , między innymi, o zasadach wypłat odszkodowań, pozyskiwaniu pozwoleń, regułach obowiązujący przy wycinkach drzew na prywatnych posesjach, postępowania w przypadku napotkania na posesji gatunków chronionych, kolizji z żubrem czy zniszczeniu drzewek owocowych przez bobry i tym podobne.
Przy rezerwacie "Świdwie" w ośrodku Muzealno-Dydaktycznym Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie od rana organizowane są zajęcia dydaktyczne dla zgłoszonych grup szkolnych z regionu. W programie wycieczka terenowa, wystawy w pawilonie ODM "Świdwie", zajęcia edukacyjne oraz ognisko.
Dni Otwarte w Wydziale Spraw Terenowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Złocieńcu odbędą się w godzinach od 10.00 - 13.00.
W programie:
Blok merytoryczny - udzielenie porad, konsultacji, w zakresie:
a) Jak zabezpieczyć uprawy rolne, hodowle zwierząt, przed szkodami wyrządzanymi przez gatunki zwierząt chronionych - żubry, bobry, wilki (przepisy prawa, procedury, stosowane zabezpieczenia, wypełnienie wniosku itp.);
b) Jak postępować ze znalezionymi rannymi zwierzętami, (przepisy prawa, procedury, gdzie uzyskać pomoc);
c) Przepisy wynikające z Obszarów Chronionego Krajobrazu, Drawskiego Parku Krajobrazowego, Ińskiego Parku Krajobrazowego, obszarów Natura 2000 w kontekście inwestycji, możliwości zabudowy, możliwość uzyskania derogacji, obowiązujące przepisy odnośnie wycinki drzew i krzewów (przepisy prawa, procedury, wypełnienie wniosku)
Blok edukacyjny:
a) Dyktando przyrodnicze
b) Rozgrywki z Naturą - sztafeta zadaniowa
- Stanowisko z rozpoznawaniem tropów zwierząt
- Stanowisko z rozpoznawaniem owoców drzew i krzewów
- Stanowisko z zagadkami fotograficznymi (rozpoznaj gatunek chroniony)
- Stanowisko z zagadkami przyrodniczymi
c) Okiem mikroskopu na Naturę
- analiza biologiczna wody
- analiza chemiczna wody
d) Poczęstunek, połączony z przeciąganiem liny.
Serdecznie zapraszamy.