Tor wodny Świnoujście - Szczecin
19 czerwca 2017 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”, na wniosek Pana Andrzeja Borowca, Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Przedsięwzięcie swoim zakresem obejmuje m.in.:
- pogłębienie toru do głębokości 12,5 m z równoczesnym jego poszerzeniem,
- przebudowę (regulacja) skarp brzegowych bez umocnień,
- niwelację dna w rejonie Świnoujścia,
- budowę i przebudowę umocnień brzegowych i budowli hydrotechnicznych,
- pogłębienie i poszerzenie obrotnic statków,
- budowę dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim niezbędnych do zdeponowania urobku wydobytego podczas prac pogłębiarskich związanych z modernizacją toru wodnego.
W ramach przedsięwzięcia planuje się wykonanie siedlisk, z przeznaczeniem dla różnych grup ptaków będących przedmiotami ochrony obszaru Natura 2000 oraz dla organizmów wodnych, w tym ryb.
Celem przedsięwzięcia jest trwałe utrzymanie dostępności od strony morza portów położonych w rejonie ujścia Odry, a w szczególności Szczecina oraz Polic, w celu utrzymania ich obecnej pozycji gospodarczej i stworzenia warunków do dalszego rozwoju (w oparciu o odrębne projekty inwestycyjne). Planowane przedsięwzięcie posiada znaczenie niezwykle istotne dla państwa i regionu w zakresie możliwości utrzymania i rozwoju transportu morskiego w tym rejonie kraju, umożliwienie rozwoju przemysłu związanego z transportem morskim i od niego zależnym (m.in. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Stocznia w Szczecinie), ogółu społeczeństwa (m.in. rozwój transportu morskiego i przemysłu od niego uzależnionego wpłynie na stworzenie nowych miejsc pracy, modernizacja toru wodnego wraz z obrotnicami i zabezpieczeniem brzegów akwenu wodnego i nabrzeży wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa przewozów.
Fot.: RDOŚ Szczecin