W poszukiwaniu rdestniczki gęstej
Wyjazd, w połączeniu z zeszłoroczną lustracją stanowisk w Niemczech północnych i zachodnich pozwolił uzupełnić lukę w wiedzy na temat zmienności i ekologii gatunku, był także doskonałą okazją weryfikacji danych literaturowych w kontekście występowania tego taksonu w obrębie siedliska 3260, a także w kontekście przygotowywania założeń do reintrodukcji tego gatunku w ramach projektu LIFEDrawaPL.
Wizytę studyjną poprzedziły konsultacje ze specjalistami zajmującymi się hydrobotaniką i hydrobiologią, posiadającymi informacje o miejscach i warunkach występowania rdestniczki gęstej w południowych Niemczech oraz północnej Austrii.
W wydarzeniu poza pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie uczestniczyli członkowie zespołu projektowego LIFEDrawaPL - Sylwia Jurzyk-Nordlöw, Krzysztof Adamczak, Piotr Waloch, Wojciech Puchalski, a w charakterze przewodników oraz ekspertów, miejscowi specjaliści - Christian Jorda z Bawarii, Dietmar Jäger z Vorarlbergu i Michael Hohla z Górnej Austrii.
W pierwszym dniu lustrowano stanowiska w Bawarii (Niemcy). Szczegółowe badania przeprowadzono w dolinie wapiennego strumienia Lauterbach (dopływ rzeki Loisach) będącego podtypem siedliska rzek włosienicznikowych 3260 w okolicy miejscowości Oberau. Następnie udano się do północnej Austrii, gdzie w kraju związkowym Vorarlberg zlustrowano 6 aktualnych stanowisk występowania tego gatunku. Z perspektywy projektu najbardziej interesujące były ekosystemy fluwialne zaliczane lub nawiązujące do typu siedliska przyrodniczego 3260 (ciek Mühlebach w miejscowości Hard, podgórski potok Nafla w miejscowości Rankweil oraz przepływowy staw w dolinie cieku Schwarzbach w miejscowości Thüringen). W składzie gatunkowym wodnych zbiorowisk z rdestniczką występowały liczne charakterystyczne i wskaźnikowe dla siedliska 3260 gatunki, m.in.: rzęśle Callitriche sp., włosienicznik skąpopręcikowy Ranunculus trichophyllus, mech zdrojek Fontinalis sp., potocznik wąskolistny Berula erecta, przetacznik bobowniczek Veronica beccabunga, przetacznik bobownik Veronica anagallis-aquatica, rukiew wodna Nasturcium officinale. Interesujące były także powstałe w sposób sztuczny podgórskie jeziora ramienicowe z rdestniczką. Jedno ze stanowisk nawiązywało charakterem do stanowisk znanych z północnych Niemiec. Był to niewielki rów melioracyjny zasilany wodami gruntowymi zasobnymi w związki żelaza, w obrębie wielkiego polderu torfowiskowego w dolinie Renu (Lauteracher Ried). Z powodu zbyt wysokich stanów wody nie potwierdzono występowania rdestniczki w obrębie kilku podgórskich i uregulowanych cieków. Ostatnie lustrowane stanowiska znajdowały się w kraju związkowym Górna Austria, w dolinie rzeki Inn. Wszystkie miały antropogeniczny charakter (sztuczne rowy, stawy rybne), niemniej warunkami ekologicznymi oraz składem gatunkowym zbiorowisk nawiązywały do siedliska rzek włosienicznikowych (3260). Nie potwierdzono występowania rdestniczki gęstej w miejscowości Ried im Innkreis.
Badania terenowe pozwoliły na dokładne poznanie warunków siedliskowych w jakich żyje rdestniczka gęsta. Oprócz warunków siedliskowych wykonano także badania biologii i ekologii gatunku w jego naturalnych i antropogenicznych siedliskach w granicach naturalnego zasięgu. W projekcie LIFEDrawaPL rdestniczka gęsta będzie gatunkiem reintrodukowanym do zachodniopomorskich cieków, głównie o charakterze podgórskim.
Więcej szczegółów na temat wyjazdu (raport z wyjazdu) oraz film niedługo pojawią się na stronie projektu LIFEDrawaPL.